Wiele osób zadaje dzisiaj pytanie - po co brać ślub, skoro tak też jest fajnie? Jakie znaczenie ma ślub? Z tym pytaniem zmierzyła się dr Magdalena Wegner-Jezierska - psycholog, autorka książek i wykładowca uniwersytecki.

Papierek na miłość

Lena i Krzysiek są razem od 6 lat. Dbają o siebie nawzajem, kochają się i nie wyobrażają sobie innego życia.

Kiedy zamieszkali razem, rodzice Krzyśka dopytywali czy mają szykować się na ślub. Ojciec Leny mimochodem rzucał niby żartem dowcipy o "wiecznych narzeczonych". Sytuacja stała się dla Leny i Krzyśka nieznośna. Podczas życzeń wigilijnych Lena nie wytrzymała i wprost powiedziała ojcu, co myśli o jego uwagach. Krzysiek dołączył się do dyskusji, oświadczając, że ani jemu, ani Lenie nie jest potrzebny "papierek na miłość"; dowodził, że pary po ślubie przestają się starać o siebie nawzajem, bo myślą, że posiadły małżonka na zawsze.

Czy Krzysiek ma rację?

Podjęcie DECYZJI o ślubie, przy jednoczesnym przełożeniu tego faktu na konkret (sakrament, akt małżeństwa, ceremonia), niesie ze sobą WAŻNĄ PSYCHOLOGICZNĄ KONSEKWENCJĘ.

Ale najpierw wyobraź sobie, że kupujesz grunt pod budowę domu. W takiej sytuacji przeanalizujesz wszystkie „za i przeciw”, będziesz się wahać. Czy cena jest adekwatna do lokalizacji? Czy linia wysokiego napięcia nie przebiega zbyt blisko? To tzw. DYSONANS DECYZYJNY.

Dysonans to nieprzyjemny stan wewnętrznego napięcia, dlatego intuicyjnie będziesz dążyć do jego redukcji. Możesz więc porzucić myśl o zakupie tej ziemi. Wtedy twój umysł będzie skłonny wyszukiwać i gromadzić wszelkie informacje popierające tezę, że podjąłeś słuszną decyzję (znajomi kupili ziemię w atrakcyjniejszej cenie, pobliskie jezioro będzie sprzyjało zbytniej wilgoci i komarom w lecie, a sąsiedzi nie mają małych dzieci, które byłyby towarzystwem dla twoich).
Jeśli natomiast podejmiesz decyzję „na tak”, twój umysł także będzie dążył do redukcji pierwotnego napięcia, ale w tym wypadku poprzez szukanie samych korzyści płynących z zakupu ziemi. Zauważysz wtedy, że jezioro pozwoli spędzić każde lato tak, jak byś był na wakacjach, linia wysokiego napięcia zapewne zostanie zlikwidowana albo przesunięta w inne miejsce, a sąsiedzi są młodzi i zapewne doczekają się niedługo potomstwa).

Podobnie jest z DECYZJĄ o ślubie. Kiedy ONA jest moją małżonką, a ON tym jedynym mężem, wtedy wady, niedociągnięcia są redukowane w naszym spostrzeganiu do minimum. To sprzyja budowaniu pozytywnej relacji. Nie tracimy już czasu na rozważanie „przeciw”, bo decyzja została już podjęta. Teraz cała energia koncentruje się na udowadnianiu sobie jej słuszności i wspieraniu pozytywów. Może ona nie sprawdza się w kuchni, ale za to ma świetne wyniki w pracy! Ślicznie wygląda o poranku, ma wielkie serce, jest ambitny… Nie tracimy energii na poszukiwania ewentualnie lepszego partnera, a w pokonywanie trudności jesteśmy w stanie włożyć więcej energii i zaangażowania.

Świadomy ślub to DECYZJA. Decyduję się na to, że:
- od teraz jestem w najbliższej relacji z tobą,
- jesteś dla mnie najważniejszą osobą na świecie,
- odtąd już nie poszukuję... kogoś innego,
- odtąd cała moja energia zostanie skierowana na budowanie naszego związku, a żadna inna relacja nie będzie ważniejsza od naszej,
- zrobię wszystko, aby się nam udało,
- nie zrobię nic, co może nam, jako związkowi zaszkodzić,
- od teraz twoje sprawy są dla mnie ważne tak samo jak moje,
- będziesz miał/a ze mną najlepiej jak potrafię,
- jestem gotowy/a do poświęceń dla ciebie.

Ceremonia zaślubin jest aktem „przejścia" ze stanu dawnego, do stanu nowego. To INICJACJA, która jest aktem zmiany. W codziennym życiu często dokonujemy aktów tego typu. Pasujemy adepta szkoły na ucznia, zdmuchujemy świeczki na torcie, nadajemy nazwę ulicy, zapisujemy w księdze wieczystej akt własności. Przechodzimy wtedy ze stanu dawnego do nowego, co niesie ze sobą konsekwencje w postaci określonego myślenia o sobie samym, sytuacji, miejscu czy zdarzeniu, a co za tym idzie, ZMIENIA SIĘ nasze DZIAŁANIE NA CO DZIEŃ.

dr Magdalena-Jezierska

psycholog

(Gabinet Psychologiczny dr. Magdalena Wegner-Jezierska)

 

NASI PATRONI

zdjecie logo

logo wojewoda1

 

archidiecezja 1

logo3

Początek strony